Ułatwienia dostępu

Logotyp /media/media/kredkit.jpg

Zespół Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie

"Przeszłość buduje przyszłość - Sąsiedzi równych praw" - nasza szkoła w projekcie

 

 

 

 

Gmina Miasto Częstochowa otrzymała grant Komisji Europejskiej na realizację projektu Przeszłość Buduje Przyszłość - Sąsiedzi Równych Praw (The past builds the future – Neighbours of equal rights).

Kwota przyznanego grantu:  92 505 euro

Termin realizacji projektu: 01.04.2022 – 31.03.2024

 Konsorcjum:

  • Gmina Miasto Częstochowa (Lider),
  • V Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Częstochowie,
  • Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie,
  • Zespół Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie,
  • Państwowe Polskie Gimnazjum w Rezekne,
  • Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie

Projekt ma na celu podniesienie świadomości wśród młodych Europejczyków z Polski, Łotwy i Litwy na temat wspólnej historii, kultury i dziedzictwa kulturowego, a także upamiętnienie ofiar zbrodni w reżimach totalitarnych. Realizacja projektu pozwoli na upamiętnienie wydarzeń we współczesnej historii Europy, w tym przyczyn i skutków reżimów autorytarnych i totalitarnych, oraz podniesienie wśród obywateli Europy świadomości na temat ich wspólnej historii, kultury, dziedzictwa kulturowego i wartości, zwiększając tym samym ich zrozumienie Unii Europejskiej, jej początków, celu, różnorodności i osiągnięć oraz znaczenia wzajemnego zrozumienia i tolerancji.

Działania przewidziane w projekcie:

  1. Konferencja otwarcia – konferencja inaugurująca projekt, prezentująca stan wiedzy nt. Holocaustu
  2. Seminarium na zakończenie projektu – seminarium podsumowujące projekt, debata młodzieży nt. antysemityzmu
  3. Cykl warsztatów/lekcji w szkołach uczestniczących w projekcie – warsztaty/lekcje historii we wszystkich szkołach biorących udział w projekcie w formie dyskusji, wykładów z wykorzystaniem ekspresji artystycznej i muzycznej, m.in. spektakle
  4. Wystawa „Los dzieci w czasie wojny” – wystawa będzie przygotowana w 5 językach - hebrajskim, litewskim, łotewskim, polskim i angielskim
  5. Wizyta studyjna w Częstochowie
  6. Wizyta studyjna w Rezekne
  7. Wizyta studyjna w Wilnie

 

Raport na temat stosowania polityki bezpieczeństwa wobec dzieci w ramach projektu "Przeszłość buduje przyszłość – Sąsiedzi równych praw" ("The past builds the future – Neighbours of equal rights") - POBIERZ

REPORT on the implementation of the Child Protection Policy within the project "The past builds the future Neighbours of equal rights" - DOWNLOAD

 


 

 

Pani Dyrektor Agnieszka Cupiał wraz z przedstawicielami grona pedagogicznego Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie wzięli udział w konferencji otwarcia projektu „Przeszłość buduje przyszłość – Sąsiedzi równych praw" realizowanego w ramach programu "Obywatele, Rowność, Prawa, Wartość". 
Wydarzenie, ktore miało miejsce w Sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego, rozpoczął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, a całość poprowadził p. Rafał Piotrowski - Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Wykłady wygłosili dr Ryszard Stefaniak, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy oraz  profesorowie Grzegorz Nowik i Yevheny Sinkevych. Wśród publiczności obecni byli uczestnicy projektu z Litwy, Łotwy i Częstochowy.

Więcej informacji o wydarzeniu: www.czestochowa.pl/europejski-projekt-dla-mlodych-z-czestochowy-wilna-i-rezekne

 

 


 

 

Od niedzieli 3 grudnia 2023 r. trwa wizyta studyjna uczniów, nauczycieli i dyrektorów
częstochowskich szkół na Litwie i Łotwie w ramach projektu „Przeszłość buduje przyszłość – Sąsiedzi równych praw”. Naszą Szkołę reprezentuje Pani dyrektor Agnieszka Cupiał. Program wizyty obejmuje spotkanie z uczniami z nauczycielami z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, udział w otwarciu wystawy „Los dzieci w czasie wojny”, a także wycieczkę śladami Żydów w Wilnie.

 

Na Cmentarzu Rossa oddano hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

 

 

Poetyckie popołudnie.

 

 

Jeszcze na Litwie, wizyta w Ponarach.

 

 

 


 

 

W dniach od 23 do 24 stycznia 2024 r. odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego finansowanego z środków Unii Europejskiej „Przeszłość buduje przyszłość – Sąsiedzi równych praw”.

Projekt rozpoczął się w kwietniu 2022 r. konferencją na temat totalitaryzmów XX w. oraz Holocaustu. Przedsięwzięcie miało na celu podniesienie świadomości młodych Europejczyków z Polski, Litwy i Łotwy na temat wspólnej historii. W ramach podsumowania projektu odbyły się warsztaty artystyczne w V LO i. A. Mickiewicza w Częstochowie, warsztaty plastyczne w SP nr 21 im Ks. S. Konarskiego inspirowane twórczością Irid Amiel. Na spotkanie w SP nr 21 uczniowie naszej szkoły przygotowali i zaprezentowali potrawy kuchni polskiej, litewskiej, łotewskiej i żydowskiej. W środę 24 stycznia 2024 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się Seminarium zamknięcia projektu. Wzięli w nim udział: Pan Piotr Grzybowski - Zastępca Prezydenta Miasta, Pan Rafał Piotrowski - Naczelnik Wydziału Edukacji, goście z Litwy i Łotwy, a także dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z częstochowskich szkół. Wprowadzenie do Seminarium wygłosił Pan Grzegorz Basiński, nauczyciel i wielki pasjonat historii. W trakcie Seminarium młodzież z Litwy, Łotwy i częstochowskich szkół uczestniczących w projekcie, podsumowała i przedstawiła w formie prezentacji relacje z prowadzonych warsztatów, spotkań i widowisk artystycznych. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali książkę "Historia ze smakiem", w której zebrane zostały przepisy kulinarne kuchni polskiej, litewskiej, łotewskiej i żydowskiej. Pokazali także kulisy powstawania książki.

Przeszłość państw jest kluczowym źródłem naukowych, kulturowych i politycznych lekcji, które mogą pomóc w kształtowaniu lepszej przyszłości. Nauka na podstawie doświadczeń historycznych jest nie tylko ważna, ale niezbędna w procesie budowania przyszłości państw. Dzięki projektowi „Przeszłość...” dowiedzieliśmy się, że jedną z kluczowych funkcji nauki o przeszłości jest unikanie popełniania tych samych błędów w przyszłości. Analiza niepowodzeń, konfliktów i kryzysów z przeszłości może pomóc w identyfikowaniu lepszych dróg postępowania. Projekt pokazał nam, że przeszłość państwa stanowi źródło inspiracji i tożsamości narodowej. Historia pomaga narodom określić, kim są, co ich łączy i z czego powinni być dumni. Dziedzictwo kulturowe, tradycje i osiągnięcia historyczne stają się często fundamentem tożsamości narodowej. Upamiętnienie ofiar zbrodni totalitarnych, wpływ reżimów autorytarnych na losy Europy nabierają dziś wyjątkowego znaczenia. Wszystkie działania i cele projektu mają szczególną wymowę w kontekście tego, co aktualnie dzieje się na świecie. Przeszłość Polski, Litwy i Łotwy jest cennym źródłem wiedzy i inspiracji, które może pomóc w budowaniu przyszłości.