Zajęcia dydaktyczne
Nasza szkoła realizuje cele i zadania określone przepisami prawa, koncentrując się na prowadzeniu działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
Wspomagamy i ukierunkowujemy indywidualny, wszechstronny rozwój ucznia z wykorzystaniem jego wrodzonego potencjału i możliwości rozwojowych, ze szczególnym uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności.
Kształcenie w szkole podstawowej stanowi fundament wykształcenia. Zadaniem szkoły jest łagodne wprowadzenie dziecka w świat wiedzy, przygotowanie do wykonywania obowiązków ucznia oraz wdrażanie do samorozwoju. Szkoła zapewnia bezpieczne warunki oraz przyjazną atmosferę do nauki, uwzględniając indywidualne możliwości i potrzeby edukacyjne ucznia. Najważniejszym celem kształcenia w szkole podstawowej jest dbałość o integralny rozwój biologiczny, poznawczy, emocjonalny, społeczny i moralny ucznia.
Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, nauczani są w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego.
Kształcenie w szkole podstawowej trwa osiem lat i jest podzielone na dwa etapy edukacyjne:
I etap edukacyjny obejmujący klasy I–III szkoły podstawowej – edukacja wczesnoszkolna;
II etap edukacyjny obejmujący klasy IV–VIII szkoły podstawowej.
Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, nauczani są w oparciu o podstawę programową kształcenia dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
Staramy się wypełniać należycie wszystkie cele, jakie stawia przed nami powyższy dokument:
Celem edukacji ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym jest budowanie jego tożsamości, rozwijanie autonomii i poczucia godności, wdrażanie go do funkcjonowania społecznego oraz do rozumienia i przestrzegania norm społecznych, a w szczególności wyposażenie go w takie umiejętności i wiadomości, które pozwolą mu na korzystanie – na miarę indywidualnych możliwości – z jego wolności i praw człowieka, a także pozwolą mu na postrzeganie siebie jako niezależnej osoby.
W szkole podstawowej wyodrębnia się:
1) zajęcia edukacyjne:
a) funkcjonowanie osobiste i społeczne,
b) zajęcia rozwijające komunikowanie się,
c) zajęcia rozwijające kreatywność,
d) wychowanie fizyczne,
e) religia (nieobowiązkowa);
2) zajęcia rewalidacyjne.
Osią wszystkich działań edukacyjnych jest wspieranie rozwoju funkcjonowania osobistego i społecznego ucznia. Temu celowi służą wszystkie, ściśle ze sobą powiązane, rodzaje zajęć.
Szkoła Przysposabiająca do Pracy jest 3-letnią szkołą ponadgimnazjalną dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym w wieku do 24 lat.
Głównym zadaniem tego etapu edukacji jest przygotowanie uczniów do roli osoby dorosłej, do samodzielności i aktywności w życiu dorosłym na miarę indywidualnych możliwości. Najważniejszym celem jest uczenie wiadomości i kształtowanie umiejętności potrzebnych i wykorzystywanych w życiu dorosłym, w byciu niezależnym, w zaspokajaniu swoich potrzeb i w załatwianiu swoich spraw oraz niesienia pomocy innym osobom.
W szkole specjalnej przysposabiającej do pracy wyodrębnia się:
1) zajęcia edukacyjne:
a) funkcjonowanie osobiste i społeczne,
b) zajęcia rozwijające komunikowanie się,
c) zajęcia kształtujące kreatywność,
d) przysposobienie do pracy,
gospodarstwo domowe;
przygotowywanie i podawanie potraw;
rękodzieło;
stolarstwo;
ogrodnictwo;
zdrowie i higiena, pierwsza pomoc;
technologia informacyjna i biurowa;
praca i wypoczynek.
e) wychowanie fizyczne,
f) religia (nieobowiązkowa);
2) zajęcia rewalidacyjne.